علت آبگیری نکردن ماشین لباس شویی و راهنمای رفع مشکل

آبگیری نکردن ماشین لباسشویی از مشکلات رایج در لباسشویی ها است. علت نیامدن آب داخل ماشین لباسشویی و آبگیری نکردن دستگاه متفاوت است. بروز مشکل در شیر برقی، خراب شدن سوئیچ فشار، سلکتور، تایمر، برد، شیر ورودی آب، کم بودن فشار آب برخی از رایج ترین دلایلی است که باعث عدم آبگیری لباسشویی می شود. اگر ماشین لباسشویی شما آبگیری نمی کند و قصد آشنایی با علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی را دارید توصیه می کنیم تا انتها این مطلب با ما همراه باشید.

در این مطلب ابتدا با دلایل عدم آبگیری ماشین لباسشویی بوش، سامسونگ، دوو، ال جی، ارج، کندی و دیگر برندها آشنا می شویم و پس از آن نحوه رفع مشکل آبگیری نکردن لباشسشویی را بیان خواهیم کرد. در صورتی که قصد دارید به صورت حرفه ای تعمیرات لباسشویی را یاد بگیرید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید.

چرا ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند؟
اگر پس از ریختن لباس های کثیف در ماشین لباسشویی و انتخاب برنامه شستشو متوجه شدید که آب وارد لباسشویی نشده و برنامه شستشو عمل نمی کند به احتمال زیاد یکی از قطعات لباسشویی آسیب دیده و باید تعمیر و تعویض شود.

آبگیری نکردن یکی از رایج ترین مشکلات ماشین لباسشویی است. علل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی متفاوت است. در زیر برخی از دلایل نیامدن آب داخل ماشین لباسشویی را بررسی کرده و راهکارهایی را برای رفع این مشکل بیان می کنیم.

دلایل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

1.آبگیری نکردن لباسشویی به دلیل باز نبودن شیر ورودی آب
بسیار اتفاق افتاده است که افراد بنا به دلایلی شیر ورودی آب لباسشویی را بسته اند و فراموش کرده اند آن را باز نمایند و این موضوع باعث شده تا لباسشویی هنگام روشن شدن عمل آبگیری را انجام ندهد. بنابراین در صورتی که با مشکل آبگیری در لباسشویی روبه رو هستید توصیه می کنید ابتدا شیر ورودی آب را بررسی کنید و در صورت بسته بودن آن را باز کنید. برای بررسی این کار شلنگ های متصل به شیر را باز کرده و شیر را باز کنید و از باز یا بسته بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

2.مسدود شدن یا پیچ خوردن شلنگ های ورودی آب
توجه داشته باشید که اگر شلنگ های ماشین لباسشویی خمیدگی داشته باشند یا به با اهک و رسوبات آب مسدود شده باشند آب به خوبی وارد لباسشویی نشده و عملیات آبگیری به درست اجرا نخواهد شد.

3.گرفتگی فیلتر ورودی ماشین لباسشویی
در بسیاری از مواقع فیلتر ورودی ماشین لباسشویی که در ابتدا شیر برقی آن قرار گرفته دارد، با رسوبات و آشغال گرفته شده و این گرفتگی مانع ورود آب به لباسشویی می شود.

برای تمیز کردن این فیلتر ابتدا شلنگ های ورودی آب را باز کرده و فیلتر را بیرون آورده و تمیز کنید.

4.عدم آبگیری ماشین لباسشویی به دلیل خرابی شیر برقی

شیر برقی یکی از مهم ترین قطعات در ماشین های لباسشویی است که وظیفه ورود آب به دستگاه را دارد. اگر این قطعه خراب شود آب به داخل لباسشویی نیامده و عمل آبگیری انجام نخواهد شد.

برای تست سلامت شیر برقی، این قطعه را به برق متصل و بررسی کنید که بوبین کار می کند و آب به لباسشویی وارد می شود یا خیر. در صورتی که آب وارد لباسشویی نمی شود، علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی ناشی از خراب شدن شیر برقی است.

5.خراب شدن تایمر یا برد الکترونیکی یا سوئیچ فشار لباسشویی
برد یکی از مهم ترین قطعات در لباسشویی است که جریان الکتریکی را به قطعات لباسشویی از قبیل شیر برقی و غیره وارد می کند. در صورتی که برد آسیب دیده باشد جریان الکتریکی وارد شیر برقی نشده و به دنبال آن این قطعه کار نکرده و آب وارد ماشین لباسشویی نمی شود.

سویئچ فشار نیز یکی از قطعات مهمی است که وظیفه کنترل برق ورودی به شیر برقی را بر عهده دارد. پس از عبور جریان برق از تایمر و برد وارد این سوئیچ می شود، در صورتی که این قطعه خراب شود جریان برق به خوبی به شیر برقی وارد نشده و به دنبال آن شیر برقی عملکرد خوبی نخواهد داشت.

برای رفع مشکل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی به دلیل خراب شدن برد، تایمر و سوئیچ فشار ، لازم است تا برد دستگاه را باز کرده و تست کنید. تست برد الکترونیکی امری تخصصی است زیرا در صورتی که برد آسیب ندیده باشد و به اشتباه آن را تست کنید ممکن است به دیگر قطعات برد آسیب وارد شود. با شرکت در دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی به طور کامل صفر تا صد تعمیرات برد ماشین لباسشویی و دیگر لوازم برقی را یاد خواهید گرفت.

6.جاپوردی کثیف شده است.
آب برای ورود به لباسشویی پس از عبور از شیر برقی، از جاپودری عبور می کند. در صورتی که جاپودری کثیف شده باشد آب با فشار کمی عبور کرده و این موضوع باعث آبگیری نکردن لباسشویی می شود. برای رفع این مشکل لازم است تا مخزن جاپودری را به طور کامل بردارید و آن را تمیز کنید.

7.نیامدن آب داخل ماشین لباسشویی به دلیل کم بودن فشار آب
در بسیاری از مواقع علت نیامدن آب به ماشین لباسشویی ناشی از خراب شدن قطعه ای نبوده و این مشکل تنها به خاطر کم بودن فشار آب می باشد. این مشکل بیشتر در ساختمان های چند طبقه و آپارتمان هایی که از پمپ آب استفاده نمی کنند دیده می شود. برای رفع این مشکل بررسی کنید که لوله های آب رسوب نگرفته باشند یا از مدیر ساختمان بخواهید که با تهیه پمپ آب مشکل فشار آب را رفع نماید.

خلاصه محتوا
علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی دلایل گوناگونی دارد. اگر با این مشکل روبه رو شدید شیر ورودی آب، شلنگ های ورودی آب، فلیتر، شیر برقی، جاپودری، برد، سوئیچ فشار، فشار آب را بررسی کنید. در صورتی که شیر برقی، جاپودری و سوئیچ فشار آسیب دیده باشند تعمیر لباسشویی آسان نبوده و حتما لازم است از یک تعمیرکار لباسشویی کمک بگیرید یا از طریق شرکت در دوره آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی مهارت های تخصصی این رشته را یاد بگیرید.

منبع: fannibargh.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا