دانستنی های لوازم خانگی

امروزه با گسترش استفاده از انواع لوازم خانگی برقی، بسیاری از مردم به دنبال مراکزی برای تعمیر این لوازم هستند. در واقع با کمبود وقتی که اغلب خانوارها با آن مواجه هستند، استفاده از لوازم خانگی برقی بسیار ضروری خواهد بود و در صورتی که این لوازم از دسترس خارج باشند، بار مشکلات زیادی بر دوش خانوارها می افتد.

امروزه با گسترش استفاده از انواع لوازم خانگی برقی، بسیاری از مردم به دنبال مراکزی برای تعمیر این لوازم هستند، اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود که به طور مثال: لباسشویی یا ظرفشویی نیاز به تعمیر داشته باشد اما مرکز معتبری برای این کار پیدا نشود، اما این امر با عدم دسترسی به لوازم پرکاربرد خانگی می تواند دردسرهای بسیاری را برای شخص به بار آورد. در واقع با کمبود وقتی که اغلب خانوارها با آن مواجه هستند، استفاده از لوازم خانگی برقی بسیار ضروری خواهد بود و در صورتی که این لوازم از دسترس خارج باشند، بار مشکلات زیادی بر دوش خانوارها می افتد و پیامدهای نه چندان خوشایندی در انتظار خواهد بود.
از طرفی از آنجایی که امروزه لوازم خانگی از حساسیت بیشتری نسبت به چند نسل قبل خود پیدا کرده است. طراحی بی نظیر، ابعاد استاندارد و تنوع در رنگبندی در کنار هوشمند بودن این سیستم ها به نوعی آنها را حساس شکل داده به گونه ای که بدون توجه به آنها و سرویس نکردن به موقع لوازم برقی می تواند منجر به خرابی و هزینه های اضافی شود.
داشتن زندگی بهتر نیازمند فکر هوشمند است. چرا که امروزه لوازم برقی از امکانات بالایی در کنار کیفیت مناسب برخوردار است که فقط نگهداری و تعمیر به موقع می خواهد، ممکن است نگران هزینه های تعیر لوازم خانگی باشید، ولی این هزینه های کوچک کجا و هزینه هایی که ناچارا به هنگام سوختن یکی از این لوازم برقی خواهید داد کجا! حال تصور کنید شما تنها با یک فکر هوشمندانه و یک اصول نگهداری مناسب تا چه حد می توانید در هزینه های اضافی زندگی جلوگیری کنید! بایستی نکته های ریزی را رعایت کنید که در مقابل کوچک بودنشان تاثیر بسیار بزرگی در سالم بودن آنها خواهند داشت.
در زمان خرابی لوازم خانگی، چه اقدامی کنید؟
تعمیر لوازم خانگی یکی از دغدغه های کاربران و استفاده کنندگان می باشد؛ زیرا این احتمال همیشه وجود دارد که به هر دلیلی نیاز داشته باشند تا با یک مرکز پشتیبانی و ارائه دهنده ی خدمات پس از فروش و یا تعمیرگاه مجاز بگیرند یا مراجعه ی حضوری داشته باشند. البته اگر مشکل خاصی برای دستگاه ها ایجاد شود، با توجه به نوع مشکل ممکن است که نیاز به انتقال دستگاه به مرکز خدمات وجود داشته باشد اما در اکثر موارد تعمیر لوازم خانگی در محل قایل انجام است
زمانی که یکی از تهجیزات خانه خراب می شود دو راه وجود دارد یکی انجام تعمیرات و تعویض قطعات توسط خود و دیگری سپردن کار تعمیر به متخصصان فعال در یک تعمیرگاه لوازم خانگی. هر یک از این دو مورد دارای مزایا و معایبی هستند ولی اگر بخواهیم به صورت تخصصی تر به موضوع نگاه کنیم، بهتر است مراحل تعمیر لوازم خانگی توسط تعمیرکاران با تجربه انجام شود.
انتخاب بهترین تعمیرگاه برای تعمیر لوازم خانگی
حال یک مسئله ی اساسی وجود دارد که مربوط است به پیدا کردن و انتخاب تعمیرگاه معتبر و متخصصانی قابل اطمینان که بتوان با خیال راحت از کیفیت سرویس دهی آن مجموعه، تمامی مراحل مرتبط با تعمیرات را به آنان سپرد.
معمولا در هر شهر و منطقه ای مراکز مختلفی وجود دارند که می توانید از خدمات آن ها بهره مند شوید اما برای انتخاب یک تعمیرکار مناسب باید پارامتر ها و موارد مختلفی را در نظر گرفته شود. انتخاب افرادی که دارای تجربه و تخصص کافی در این زمینه نیستند، می تواند باعث خرابی بیشتر لوازم خانگی شما و ایجاد هزینه های اضافی شود.
بنابراین این موضوع اهمیت بسیاری دارد که در مواقع مورد نیاز و قبل از اقدام برای مراجعه به تعمیرگاه ها و مراکز ارائه دهنده ی خدمات حتما در مورد کیفیت و نحوه ی کار گزینه ی مورد نظر خود تحقیق و بررسی کنید.
ویژگی های یک سرویس کار با تجربه
اولین و مهم ترین ویژگی یک سرویس کار با تجربه و حرفه ای این است که در مورد سیستم و نحوه ی کارکرد انواع لوازم خانگی اطلاعات کافی داشته باشد و بتواند با بررسی دقیق و انجام تست های عیب یابی، نقض ایجاد شده در دستگاه را سریعا شناسایی و تشخیص بدهد.
پس از تشخیص نقص ایجاد شده در دستگاه، نیاز است که تعمیرکار دلیل ایجاد شدن این مشکل را بررسی کرده و به شما راهنمایی ها و توضیحات لازم را بدهد. در بسیاری از موارد خرابی لوازم خانگی به دلیل آگاهی نداشتن کاربر و استفاده ی نادرست از دستگاه می باشد؛ بنابراین یک تعمیرگاه معتبر وظیفه دارد که به شما اطلاعات مورد نیاز در خصوص استفاده و نگهداری دستگاه را توضیح دهد تا به این ترتیب از بروز مجدد چنین مشکلاتی جلوگیری شود.
هزینه تعمیر لوازم خانگی
با توجه به نوع هر لوازم خانگی، مدل و البته مشکل به وجود آمده برای آن، این هزینه متفاوت می باشد اما بهتر است قبل از انجام هر گونه تعمیر و تعویض قطعات از مجموعه ی سرویس دهنده پرسیده شود که انجام این کار چه قدر هزینه دارد و یا چه زمانی طول می کشد تا عملیات تعمیرات لوازم خانگی به طور کامل انجام شود. در بعضی موارد مانند سوختن موتور لوازم خانگی، خرید یک دستگاه جدید می تواند برای شما هزینه کمتری داشته و از لحاظ اقتصادی مناسب تر باشد.
دقت داشته باشید، قطعاتی که قرار است توسط تعمیرکار تعویض شوند و همچنین خدماتی که توسط تعمیرگاه های لوازم خانگی ارائه می شوند همگی باید دارای گارانتی باشند و این مورد موضوع مهمی است که قبل از شروع انجام تعمیرات، باید از تعمیرکار سوال شود، زیرا ممکن است قطعه ی تعویض شده پس از مدتی مجدد خراب شود و یا کارکرد درستی نداشته باشد.
چگونگی نگهداری از لوازم خانگی
نگهداری لوازم خانگی بدون توجه به مدل، برند و یا کشور سازنده نیازمند تعمیر در یک زمان مناسب قبل از فصل موردنظرش می باشد، از این رو بایستی حواستان به چگونگی نگهداری و مراقبت از تمام لوازم خانگی از قبیل کولر گازی، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و یخچال باشد. نگهداری درست لوازم خانگی، ارتباط تنگاتنگی با افزایش کارایی، طول عمر، عملکرد بهتر و قدرت آنها دارد و از همه مهمتر اینکه، بدون نیاز به هزینه های اضافی، می توانید تا سالهای سال از آن لوازم برقی استفاده کنید.
امروزه در هر خانه ای وسایل برقی فراوانی وجود دارد. این وسایل برقی برای راحت تر کردن زندگی انسان ساخته شده اند، اما قرار نیست که عمرِ بی نهایت داشته باشند و به همین علت بهتر است با رعایت روش های نگهداری از لوازم خانه به افزایش عمر آنها کمک کنیم.
هر وسیله ای بعد از مدتی استفاده خراب می شود یا بازدهی اش پایین می آید. این اصل تغییرناپذیر است. اما می توان با رعایت نکات نگهداری از لوازم خانه، طول عمر این وسایل را بیشتر کرد. به هر حال اکثر وسایل برقی قیمت بالایی دارند و اگر خراب شوند برای خانواده هزینه تراشی می کنند. پس استفاده از راهکارهای نگهداری از لوازم خانه و هر کاری که بتواند طول عمر این وسایل را افزایش دهد از نظر اقتصادی به صرفه است.
یخچال و فریزر
شاید کمتر خانه ای باشد که در آن یخچال و فریزر وجود نداشته باشد. این دو وسیله از مهم ترین و حیاتی ترین وسایل برقی خانگی به حساب می آیند، پس باید توجه ویژه ای به آن ها داشت. کویل ها لوله هایی هستند که به صورت پیچ در پیچ پشت یخچال و فریزر قرار دارند. وظیفه اصلی این لوله ها آن است که گرمای جذب شده از مواد غذایی داخل یخچال را به بیرون منتقل کنند. اگر این لوله ها کثیف شوند و گرد و خاک بگیرند عملیات انتقال گرما به خوبی انجام نمی شود و ممکن است حس کنید که یخچالتان خوب سرما تولید نمی کند. شاید هم باعث افزایش مصرف برق دستگاهتان شود. به هر حال کثیف بودن کویل ها یخچال یا فریزرتان را از حالت بهینه خارج کرده و عمرش را کم می کند. به همین دلیل باید سالی دوبار آن ها را تمیز کنید.
در تمیز کردن کویل ها دقت کنید. بهتر است برای آنکه آسیبی به آن ها نرسد از جاروبرقی یا یک برس تمیز استفاده کنید. برای تمیز کردن وسایل برقی هرگز از آب استفاده نکنید. برای اینکه خیالتان راحت شود بهتر است دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کنید و ببینید برای تمیز کردن کویل ها چه پیشنهادی داده است.
درزگیر یا همان نوار دور در یخچال را هر چند وقت یک بار عوض کنید. این درزگیرها مانع از ورود هوای گرم به یخچال یا خروج هوای سرد از آن می شوند. برای همین اگر شل شوند یا پاره و سوراخ شوند هم به موتور یخچال فشار وارد می شود و هم مصرف برق دستگاه بالا می رود. بهتر است به محض فرسوده شدن این نوارها عوضشان کنید. قیمتشان بسیار کم است و تعویضشان هم آسان.
اجازه ندهید برفک ها یخچال یا فریزر شما را اشغال کنند! اگر یخچال یا فریزر شما آنقدر پیشرفته است که سیستم برفک آب کن خودکار دارد، جای نگرانی نیست. فقط کافیست محفظه ای را که محل جمع آوری آب برفک است هر چند وقت یک بار تمیز کنید.
اما اگر یخچال یا فریزرتان برفک آب کن خودکار ندارد باید به صورت دستی این کار را انجام دهید. برای این کار ابتدا موادغذایی را از یخچال خارج کنید و سپس دستگاه را از برق بکشید. اجازه دهید برفک ها به مرور آب شوند. برای سرعت دادن به این فرآیند می توانید از سشوار و پنکه نیز استفاده کنید. پس از آب شدن تمام برفک ها داخل یخچال یا فریزر را کاملا خشک کنید و دوباره دستگاه را به برق بزنید. وقتی که دمای داخلی یخچال یا فریزر به عالت عادی رسید موادغذایی را دوباره به داخل آن برگردانید.
آب کردن دستی برفک کار نسبتا خسته کننده ای است، اما با این کار هم مانع افزایش مصرف برق دستگاه می شوید و هم طول عمرش را زیاد می کنید. به هر حال نگهداری از لوازم خانه سختی های خاص خودش را هم دارد.
همیشه درجه دمای یخچال یا فریزرتان را متناسب با نیازتان تنظیم کنید. هرچه دمای یخچال یا فریزرتان پایین تر باشد مصرف برق و فشار به موتور بیشتر است و عمر دستگاه کاهش می یابد.
موقعیت یخچال در میزان مصرف برق آن اهمیت بالایی دارد. یخچال حداقل باید بیست سانتی متر با دیوار پشتش فاصله داشته باشد که کویل ها بتوانند به راحتی وظیفه تبادل گرما را انجام دهند. درضمن از قرار دادن یخچال و فریزر در مجاورت دستگاه های گرمازا مثل اجاق گاز، آبگرمکن، شوفاژ یا تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید. همچنین حتما یخچال و فریزرتان را روی سطحی صاف و تراز قرار دهید.
سعی کنید مواد غذایی گرم را در یخچال یا فریزر نگذارید. با این کار فشار زیادی به موتور دستگاه وارد می شود و مصرف برقشان بالا می رود. اجازه دهید ماده غذایی در محیطِ آزادِ بیرون گرمایش را تا حدودی از دست بدهد و بعد آن را داخل یخچال بگذارید.
ماشین لباسشویی
گرچه هنوز شستن لباس با دست، رواج دارد، اما ماشین لباسشویی جایش را بین خانواده های ایرانی باز کرده است. برای نگهداری از لوازم خانه و استفاده بهینه از این وسیله که به نوعی عصای دست خانم خانه محسوب می شود.
لوله ها، شلنگ های لاستیکی و خرطومی مخصوص آب پاش ماشین لباسشویی را سالی یک بار بررسی کنید که پوسیده نشده باشند یا عیب و ایرادی پیدا نکرده باشند. چون اگر این لوله ها ایرادی پیدا کنند ممکن است به نشت آب یا ترکیدن لوله منجر شوند و خانه تان را آب بردارد.
هیچ وقت ماشین لباسشویی را تا خرخره پر نکنید. هر دستگاه دفترچه راهنمایی دارد که در آن ذکر شده باید تا چه حد دستگاه را پر کنید. در غیر این صورت هم مصرف برق دستگاه بالا می رود و هم به مرور باعث خرابی و فرسودگی آن می شود. ضمن اینکه اگر بیش از حد لباس داخل ماشین لباسشویی بریزید عملیات شستشو به خوبی صورت نمی گیرد.
برای اینکه ببینید باید چه میزان پودر شوینده استفاده کنید به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی مراجعه کنید. اگر بیش از اندازه پودر بریزید میزان کف تولیدی زیاد می شود که می تواند باعث ایجاد جرم در بدنه داخلی دستگاه شده و عملکرد آن را از حالت بهینه خارج کند. ضمن اینکه کف زیاد مصرف برق را بالا برده و فشار بیشتری به موتور وارد می کند. پس همیشه به میزانی که در دفترچه راهنما آمده از پودر شوینده استفاده کنید.
هر کار که بکنید باز هم پس مانده شوینده ها داخل لباسشویی باقی می ماند. به همین دلیل بهتر است ماهی یک بار داخل ماشین لباسشویی را تمیز و جرم گیری کنید.
ماشین ظرفشویی
ماشین ظرفشویی از جمله لوازمی است که حتی امروز هم به نوعی لوکس به حساب می آید. اما اگر تجربه کار با این وسیله را داشته باشید حتما می دانید که چقدر به درد بخور و کارراه انداز است. هر ماشین ظرفشویی ظرفیت خاصی دارد، اما برایش فرقی نمی کند که شما نصفه پرش کنید یا کامل. در هر صورت میزان آب و برق مصرفی یکسان است. بنابراین اگر می خواهید بازدهی کار را بالا ببرید و در مصرف انرژی صرفه جویی کنید همیشه وقتی دستگاه را روشن کنید که ظرفیتش را کاملا پر کرده باشید. می توانید در طول روز ظروف کثیف را در ماشین قرار داده و در ساعات غیراوج مصرف آن را روشن کنید.
قبل از اینکه بشقاب ها را داخل ماشین ظرفشویی بگذارید حتما موادغذایی جامانده را از آن ها پاک کنید. البته لزومی نیست که بشقاب ها را قبل قرار دادن در ماشین ظرفشویی آب کشی کنید. برخلاف تصور عموم این کار ضرر دارد. چون اولا دقیقا کاری را انجام می دهید که ماشین ظرفشویی بعد از شما انجام می دهد و این یعنی مصرف بیهوده آب. ثانیا بعضی شوینده ها در فرمول شان ذراتی دارند که برای سابیدن ظروف کثیف طراحی شده اند. وقتی که شما بشقاب ها را آبکشی شده داخل دستگاه می گذارید این ذرات کف ظرف هایتان را خش می اندازند.
نظم و ترتیب را در چینش وسایل رعایت کنید. هر شرکت متناسب با محصول تولیدی خود شیوه ای خاص را برای جاسازی وسایل پیشنهاد می کند. سعی کنید به ترتیب پیشنهادی شرکت سازنده ظروف و وسایل را داخل ماشین ظرفشویی بچینید. در این صورت از نظر پاکیزگی بهترین نتیجه را می گیرید.
سعی کنید جز در مواقع واقعا ضروری سراغ دور تند دستگاه نروید. بهتر است برای صرفه جویی در مصرف آب و برق کمی صبور باشید و ظرف ها را با دور «کند» بشویید. در این صورت به موتور دستگاه هم فشار کمتری می آید و بیشتر عمر می کند. ضمن اینکه معمولا در دور کند شستشو نیز بهتر انجام می شود.
فیلترهای ماشین ظرفشویی را مرتب کنترل کنید. اگر می بینید که ظرف ها خوب شسته نمی شوند ممکن است به خاطر این باشد که فیلترها کثیف شده اند و باید تمیزکاری شوند.
تلویزیون
تلویزیون یکی از وسایل برقی پرکاربرد خانگی است که خانه ای را بدون آن شاید حتی نتوان تصور کرد. اما برای افزایش عمر این جعبه جادویی چه باید کرد؟
موقعیت قرارگیری تلویزیون بسیار مهم است. دستگاه شما نباید در محلی قرار داشته باشد که در معرض جریان هوا باشد (مثلا کنار در یا پنجره). علاوه بر این نباید تلویزیون را در محدوده ای پوشیده قرار داد که هیچ تهویه ای ندارد. باید همیشه اطراف و پشت دستگاه فضایی برای گردش هوا وجود داشته باشد. درضمن گیرنده را در محیطی قرار دهید که در معرض رطوبت نباشد و از دستگاه های حرارتی و نور آفتاب فاصله داشته باشد.
برای تمیزکردن و گردگیری تلویزیون فقط از دستمال های مخصوص این کار استفاده کنید. ضمن اینکه برای این کار از هیچ آب یا مایع شوینده ای استفاده نکنید چون می تواند به نمایشگر تلویزیون آسیب برسانند.
با توجه به نوسانات بالای برق در برخی مناطق استفاده از محافظ برق برای تلویزیون (و هر وسیله برقی دیگر) ضروری به نظر می رسد.
صفحه نمایش تلویزیون های مدرن بسیار حساسند. مراقب باشید ضربه ای به نمایشگر وارد نشود و با دست آن را فشار ندهید. در غیر این صورت ممکن است پیکسلی از پیکسل های نمایشگر بسوزد که باعث افت کیفیت تصویر می شود.
به تلویزیون استراحت دهید. روشن بودن مداوم تلویزیون باعث کاهش عمر آن می شود. بنابراین اگر قصد تماشای برنامه خاصی را ندارید، تلویزیون را الکی برای خودش روشن نکنید.
در نهایت
نگهداری و تعمیر لوازم خانگی اولین و مهمترین چیزی است که برای داشتن یک خانه مرتب و با امکانات به آن احتیاج خواهید داشت. تعمیر لوازم مهمی از قبیل تعمیر ماشین لباسشویی، تعمیر ماشین ظرفشویی، تعمیر یخچال، سرویس پکیج دیواری، نصب و سرویس کولر گازی و سرویس کولر آبی و همچنین کلیه سرویس ها و تعمیرات لوازم برقی منزل خود را می توانید به راحتی و در کوتاهترین زمان ممکن با بهترین قیمت انجام دهید و از سوختن و خرابی و نابودی یک وسیله جلوگیری کنید چرا که اینگونه هم پول زیادی بایستی برای خرید دوباره آن کالا بدهید و هم هزینه های نصب و جابه جایی که واقعا وقتگیر هستند. از این رو در نگهداری و سرویس به موقع لوازم خانگی خود دقت کافی را داشته باشید.

منبع: www.aftabir.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا